Stromy
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 1575
Rohovník obecný (syn. svatojánský chléb, latinsky Ceratonia siliqua) je stálezelený strom se sudozpeřenými listy. Květy bez korunních plátků uspořádané v květenstvích vyrůstajících přímo z větví. TImavohnědé ploché lusky, dlouhé až 20 cm. Porosty trnitých dřevin, skalnaté stráně. Jižní Středomoří. Pěstuje se pro plody a stín. Je možné bezproblémové pěstování na území ČR, ale jen jako přenosná rostlina (tzn. na zimu jej musíte přenést např. do garáže, dílny apod.). Je odolný dle velikosti a statnosti do teploty +5 až -5°C.
- průjmy
- zvracení
- záněty žaludku
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 2091
Hlošina úzkolistá (latinsky Elaeagnus angustifolia, anglicky russian olive, silver berry, oleaster, francouzsky olivier de Bohême, Arbre d’argent, německy die Schmalblättrige Ölweide), které se říká také "česká oliva" spadá do čeledi hlosinovité (Elaeagnaceae). V lidovém léčitelství je celkem opomíjenou rostlinou. Vnitřně působí jako prostředek uvolňující hleny a zevně je vynikající ve formě tinktury na akné. Plody jsou zdravé a výživné. Obsahují bílkoviny, glukózu, vitamín C a minerální látky. Lze z nich připravovat marmelády, kompoty či likéry. Dříve se ze sušených plodů připravovala mouka a v sušené podobě se hodily na dlouhé cesty. Dřevo se používalo k výrobě hudebních nástrojů a nářadí.
vnitřně
- zahlenění (nálev /čaj/ nebo odvar)
- trávicí potíže
zevně
- tinktura je vynikající u pubescentů na akné
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 2419
Vrba bílá, smuteční vrba (latinsky Salix alba) patří do čeledi vrbovité (Salicaceae). Do stejné čeledi patří ostatní vrby a topoly. Když pohlédnete na vrbu bílou, co vidíte? Většina lidí si všimne jen statného stín vrhajícího stromu — ale bylináři v něm vidí i silný prostředek proti bolesti, nám všem dobře známý Aspirin. Ve skutečnosti byl vlastně Aspirin připravený z látky izolované z kůry vrby bílé nazván původně salicin — z latinského rodového názvu vrby, Salix. Vrba bílá rostla na březích Nilu a staří Egypťané ji považovali za symbol radosti. Hebrejci si tento krásný strom také přivlastnili. Ve Třetí knize Mojžíšově (23:40) jim Bůh nařídil oslavovat podzimní sklizeň slavností spojenou se stavbou dočasných příbytků přikrytých vrbový větvemi:
- menstruační bolesti (pozor, může zesilovat menstruační krvácení!, tzn. nevhodé pro ženy se silnou menstruací)
- bolesti hlavy
- horečky
- zánět kloubů - artritida
- prevence infarktu myokardu
- mrtvice, cévní mozková příhoda - prevence
- sexuální libido - mírně ho potlačuje
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 1113
Jilm červený (latinsky Ulmus rubra), kterému se také říká jilm americký, indiánský nebo kluzký patří do čeledi jilmovité (Umaceae). Žádné jídlo ani lék dneška se nevyrovnají svou pověstí té, kterou byl v Americe poctěn tento strom v 18. a 19. století. Na výchoě rostly rozsáhlé jilmové lesy a i ve městech byla jilmová kůra vždy po ruce. Než lidé vymysleli ledničky, namočená kůra jilmu červeného ve vodě, do které se balilo maso, dokázala oddálit proces zkažení. Hrubě mletá kůra smíchaná s vodou vytvoří mazlavou hmotu, dříve vkládanou do obkladů přikládaných na rány nebo využívanou k utvoření obalů pro léky z jiných nepříjemně chutnajících léčivých rostlin.
- bolesti v krku a nachlazení
- trávicí problémy
- zevně na rány (obsahuje slizovité látky), popáleniny a spáleniny - vytvoří přírodní obvaz
- vědecké studie neprokázaly podporu léčby zlomenin kostí
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 736
Kalina višňolistá (latinsky Viburnum prunifolium) synonymním názvem kalina slivoňolistá patří do čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae). Mezi blízké příbuzné patří třeba zimolez a bez černý. James Whitcomb Riley, básník z Indiany, napsal: „Sladší nad všechny barvy podzimu je v září vidět višňolistou kalinu“. Měl na mysli hlavně překrásné červené podzimní zabarvení listů, které přechází od oranžové až po zářivě fialovou barvu. Červenohnědá kůra této kaliny byla odpradávna užívána jako lék na gynekologické potíže, což také současné vědecké studie plně potvrdily. Indiánské ženy pily odvar z kůry kaliny višňolisté na menstruační bolesti, klimakterické potíže, na posílení po porodu, zejména ale jako prevenci proti potratu. Později se kalinu naučily stejně používat i bílé ženy žijící na jihu USA a jejich černé otrokyně.
- menstruační bolesti
- posílení po porodu
- dříve jako prevence potratu a předčasného porodu (užívá se hlavně ke konci těhotenství)
- uvolnění křečí dělohy
- horečka
- působí proti bolesti (analgetický účinek)
- klimakterické potíže
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 725
Kakaovník pravý (latinsky Theobroma cacao) spadá do čeledi lejnicovité (Sterculiaceae). Alternativní názvy jsou čokoláda nebo kakao. Z rostliny používáme semena. Ano, teď se může zaradovat každý, kdo má rád čokoládu. Je docela dobře možné, že vám ji v dohledné době předepíše váš lékař. Kakao i z něj vyrobená čokoláda obsahují mnoho antioxidantů, o nichž se věří, že prodlužují život. Dále obsahují látky, které podporují trávení, posilují tok krve k srdci a uvolňují otoky plic.
- zdroj antioxidantů zpomalujících stárnutí těla
- prevence mrtvice (cévní mozkové příhody)
- zlepšovač nálady (obsahuje fenyletylamin - antidepresivně působící látka)
- regulátor únavy (obsahuje kofein)
- zlepšuje trávení, uvolňuje křeče a koliky trávicího traktu
- astma - uvolňuje křeč průdušek, snižuje otok dýchacích cest při pylových a prachových alergiích
- zevní aplikace kakaového prášku - popáleniny, popraskané rty, vypadávající vlasy a bolavé bradavky kojících matek
- rekonvalescence - pomáhá zotavit se po různých onemocněních
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 6049
Dřín jarní (latinksky Cornus mas) je keř nebo strom až 10 metrů vysoký; borka tmavošedá až šedohnědá - olupuje se v šupinkách; listy jsou vstřícné, eliptické až vejčité, celokrajné, na líci svěže zelené a lesklé, žilnatina výrazná, 3-5 párů obloukovitých žilek; květy jsou drobné (do 1 cm), jsou uspořádány v 1-2 cm velkých, stažených chocholících, na krátkých holých větévkách; koruna je žlutá; kvete v únoru, březnu a dubnu, před rašením listů (při příznivém počasí může kvést už od konce ledna); plody - 1-3 cm dlouhé, červené, oválně protáhlé peckovice tzv. dřínky; semenem je žlutohnědá podél ně rýhovaná. Protáhlá pecka.
- velmi silné pocení
- chudokrevnost (anémie)
- podpora léčby diabetu 2. typu
- závrať (vergigo)
- hučení, pískání, šumění v uších - tinnitus; nedoslýchavost
- nemoci jater (hepatoprotektirum)
- nemoci střev
- problémy s trávením (digestivum)
- silné močení (polyurie)
- záněty močových cest - čistí močové cesty
- slabost pánve - inkontinence, pomočování
- předčasná ejakulace
- alergie (antihistaminikum)
- nízká horečka (antipyretikum)
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 4301
Aralka mandžuská (latinsky Aralia mandshurica, čeleď), je nízký strom dorůstající 1,5-3 m, výjimečně 6m výšky s kořeny rozloženými radiálně a mělce pod povrchem půdy až do vzdálenosti 2-3 m. Kořeny jsou hnědavé, na řezu bílé. Téměř nevětvený kmen a větve jsou porostlé hustými, velkými a ostrými ostny ("čertův strom"). Vzhledem připomíná palmu, neboť má k vrcholu nahloučené olistění. Kmínky jsou často naspodu bez listů, nahoře s listy až 1 m dlouhými, 2-3krát lichozpeřenými, s dlouhými ostnitými řapíky. Lístky jsou eliptické nebo vejčité, až 18cm dlouhé a Sem široké, se zašpičatělým vrcholem, okrouhlou bází a zubatými okraji.
- adaptogen, únava - tonifikátor - stimulace mozku, je účinná na duševní vyčerpání, lepší adaptace na stres,
- porucha erekce, erektilní dysfunkce, impotence,
- neurózy,
- deprese - mírně antidepresivní účinek,
- diabetes 2. typu - přírodní antidiabetikum (stimuluje slinivku břišní ke správné výrobě hormonu inzulínu),
- otoky - diuretikum (podpora vylučování moči),
- nízký krevní tlak, hypotenze - mírně zvyšuje krevní tlak,
- podpora trávení,
- astma,
- protizánětlivý účinek, antiseptikum,
- tuberkulóza,
- podpora při léčbě rakoviny trávicího systému (žaludek, střeva, játra, slinivka břišní).
Neužívat při:
- hypertenze (vysoký krevní tlak)
- epilepsie
- nespavost - neužívat před spaním, jde o stimulant.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 5980
Cypřiš velkoplodý (latinsky Cupressus macrocarpa) - lze říct, že cypřiš je ponurý strom. Roste tiše u bran hřbitovů, jeho koruna míří k nebi a jeho stín dopadá na hroby, jako by nám chtěl připomenout osud, kterému nikdo z nás neunikne. Je to strom, který se stal výstižným symbolem smrti. Na druhou stranu je nadějí pro mnohé, kteří trpí poruchami dýchacího ústrojí nebo oběhového systému. Ve starém Řecku byli nemocní lidé posíláni do cypřišového lesa, aby tam vdechovali jeho vůně a zotavili se.
- venotonikum - křečové žíly, bércové vředy, hemoroidy (městky)
- metroragie - krvácení mimo menstruační cyklus v době klimakteria (přechodu)
- močová inkotinence
- zánětu tlustého střeva (kolitida)
- průjem
- enuréza - noční pomočování
- nemoci prostaty
- horečka - snižuje teplotu
- průduškový katar, zánět průdušek - bronchitida
- nachlazení, chřipka
- kašel - antitusikum, tlumí kašel
- mukolytikum - zahlenění, ředí hleny
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 15756
Buk lesní (latinsky Fagus sylvatica) - buky můžeme naprosto klidně označit za nejdominantnější listnaté stromy našich lesů. Spolu s duby patří k největším lesním "obrům," neboť stejně jako ony dosahují podobné výšky a vytváří husté, uzavřené a navzájem spojité koruny. Tím pádem na zem pod stromy proniká velice málo světla a zahubí tak jakoukoliv možnou konkurenci. Buky opravdu překypují silou, a kdybychom my lidé vzhled a druhovou skladbu lesů kompletně neproměnili, byly by zdaleka nejčastěji se vyskytujícím druhem stromů rostoucích v lesích střední Evropy.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 5883
Planika obecná (latinsky Arbutus unedo, syn. jahodový stromek) patří do čeledi vřesovité, roste ve středomořské pobřežní oblasti. Sbírá se celá rostlina od října do ledna. Stálozelený keř, který může dosáhnout rozměry stromu s výškou 10 metrů. Má vzpřímený kmínek, stočené větve narudlé barvy a kožovité zoubkované listy zelené barvy, se zářivějšími odstíny na horní a matnějšími na spodní straně.
- protizánětlivé účinky
- antiseptické účinky
- stahující (adstringentní)
- močopudné
- zánět močových cest a zánět močového měchýře
- zánt ledvin, ledvinové pánvičky (nefritida, pyelonefritida)
- zánět prostaty (prostatitida)
- asteroskleroza
- průjem
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 12549
Broskvoň (latinsky Prunus persica) - tinktura z broskvoňových listů se v lidové ruské medicíně používá k léčbě onkologicky nemocných při neoperabilnich stavech. Úspěchy byly zaznamenány při léčení nádorového onemocnění jazyka, hrtanu, zažívacích orgánů a střev, ledvin, štítné žlázy, prsu, dělohy, prostaty a lymfoblastické leukózy. Pomáhá při virových respiračnich infekcích a gynekologických onemocněních. Tinktura výrazně zvyšuje hladinu hemoglobinu u pacientů s chudokrevností.
- dodání vitality a energie fatálně nemocným onkologickým pacientům s infaustní prognózou
- rakovina jazyku
- rakovina hrtanu
- rakovina žaludku
- rakovina střeva
- rakovina ledviny
- rakovina štítné žlázy
- rakovina prsu
- rakovina dělohy
- rakovina prostaty
- lymfoblastická leukóza
- chudokrevnost - zvyšuje množství hemoglobinu v krevním obraze
- respirační virózy
- bolest při rakovině
- nechutenství u pacientů s rakovinou
- pasivita, apatie, nechuť cokoliv dělat a podnikat u onkologických pacientů s rakovinou
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 17290
Mišpule obecná (latinsky Mespitus germanica) patří do čeledi růžovité. Rostlina patří do rodu s přibližně 25 druhy, je stálezelený keř, který může dorůst do výšky 5 metrů, s pokřiveným kmenem a trnitými větvemi. Listy tmavozelené barvy jsou ze spodní strany ochlupené, jejich okraj je buď hladký, anebo jemně pilkovitý. Květy bílé barvy se objevují koncem jara a po nich následují plody bronzové barvy, které dozrávají pozdě na podzim.
Vnitřně:
- bakteriální průjmy, úplavice střevní
- nevolnost na zvracení (nauzea)
- zvracení (vomitus)
- nemoci střev
- nemoci jater
- bolesti žaludku
Zevně:
- záněty v krku (angína ad. - kloktání)
- afty (výplachy úst)
- obličejová maska
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 29151
Morušovník černý (Morus nigra) patří do čeledi morušovníkovité. Roste ve středomoří a oblasti na úpatích hor do výšky 500-600 metrů. Rod, ke kterému patří přibližně 10 druhů stromů. Morušovník černý, větší a majestátnější než morušovník bílý, může dosáhnout výšky až 15 metrů a dožít se 150 let. Má rozvětvený kmen a střídavé listy s pilkovitými okraji, zářivě zelené barvy. Rodí štavnaté fialové plody. Původně pochází z Malé Asie a Íránu. Ovidius líčí, že Pyramus a Thisbe, předchůdci Romea a Julie, kterým ve vzájemné lásce brání jejich rodiny, se zabijí a jejich krev do černa zbarví bílé plody morušovníku.
- diabetes, cukrovka
- přírodní antibiotikum
- alergie - částečný protialergický účinek
- záněty - protizánětlivý účinek
- močopudný účinek
- střevní paraziti
- zácpa - projímavý účinek
- zahlenění - podporuje vykašlávání
- kašel - sedatium při kašli (snižuje frekvenci kašlání)
- afty
- zánět dutiny ústní (stomatitida)
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Stromy
- Zobrazení: 19365
Modřín opadavý (latinsky Larix decidua) je strom dosahující výšky asi 30-40 metrů, dožívá se až 600 let a kvete v dubnu, květnu a červnu a to až v době, kdy má strom 30-60 let. Borka stromu je nejprve šedá, později červenohnědá a šupinatá. Jehlice vyrůstají na koncích dlouhých výhonů ve šroubovici, na zkrácených větévkách (brachyblastech) ve svazečcích; jehlice jsou na jaře světle zelené, později ztmavnou, na podzim se zbarví do zlatožluté a opadají. Samčí šištice jsou vejcovité a žluté; samičí šištice jsou delší, karmínové, vzpřímené a voní; dozrávají ve vejcovité šišky s přitisklými šupinami, které jsou zpočátku načervenalé, později hnědé. Semena vypadávají na jaře.
- nachlazení - katar horních cest dýchacích
- průdušky - zánět průdušek, bronchitida a kašel
- nadměrné pocení nohou, nadměrné pocení aker končetin
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida
- chřipka (žvýkání pryskyřice)
- kožní nemoci
- plicní nemoci
- ischias
- některé kožní nemoci
- bolesti zubů
- zánět uší
- neuralgie, neuritidy, nervové bolesti a záněty nervů
- posílení žaludku
- rekonvalescence po těžkých chorobách
Strana 1 z 4
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- 3
- 4
- Následující
- Konec