-
Zobrazení: 1670
Povídání o tzv. metodě přirozeného zemědělství bez použití chemikálií (umělá hnojiva a pesticidy). Farmář Fukuoka mluví o jednoduchosti života, ve které nachází krásu. Za přirozené zemědělství považuje např. to, že dává rostlinám výběr kde budou žít a to třeba tím, že z hlíny a semínek dělá tzv. semenné koule, které rozhazuje po svém pozemku. Ve videu se zmiňuje také o symbiotických rostlinách v zemědělství, ketré se vzájemně chrání nebo si jinak pomáhají. V závěru videa říká: "nicnedělání se ukázalo jako nejlepší způsob farmaření."
-
Zobrazení: 1064
Video o ženě, která se vzdala bohatství a přepychu a dala přednost životu, léčbě zvířat a hlavně léčivým rostlinám.
Julietta de Bairalci Levy si mohla vybrat docela jinou životní cestu. Narodila se 11. listopadu 1912 do rodiny bohatého obchodníka. Její otec byl z Turecka, matka původem z Egypta. Se sestrami vyrůstala v britském Manchesteru. Byli židovského vyznání.
Když se její otec vracel z cest, jejím sestrám vozil šperky, Juliettě vždy štěňátko. Rozhodla se, že vystuduje veterinu, aby mohla zvířatům pomáhat. Jenže studium ji neuspokojilo. A tak hledala jinou cestu. Vypozorovala, že psi a koně kočovných cikánů jsou zdraví, krásní. Podobně jako jejich majitelé.
Na cesty se vydala v roce 1930 a vydržela to celých sedmdesát let.
Cestovala s cikány i nomády. „Sblížila nás láska k bylinkám a rostlinám,“ odpovídala, když se jí ptali, jak do komunity kočovníků pronikla. Pozorovala, učila se, zapisovala své poznatky.
Když početná stáda ovcí vážně onemocněla, doporučila krmit je břečťanem (druhem, který není jedovatý). „Chyběl jim chlorofyl, protože nikde kolem nebyla žádná zeleň,“ dodala.
Procestovala Řecko, Španělsko, Francii, Portugalsko, Švýcarsko, Anglii i Ameriku. Na místech, která jí připadala obzvlášť krásná, nějakou dobu zůstala. Žila v divočině daleko od lidí, bez tekoucí vody a elektřiny. Učila se od místních lidí, venkovanů žijících v souladu s přírodou.
Své poznatky si nenechala pro sebe. Psala knihy o bylinkách, cestopisy i romány. Byla první, kdo napsal knihu o holistickém přístupu k léčbě zvířat. Její Herbal Handbook for Farm and Stable vyšel v Londýně v roce 1952. The Complete Herbal Handbook for the Dog and Cat v roce 1971.
Poslední štaci našla ve Švýcarsku. Zemřela v roce 2009 v 96 letech.
O životě Julietty vznikl nádherný dokument. Natočený byl v roce 1998. Je proložen archivními fotografiemi, scénami cikánských tanců i romantickým pohledy na nomády ženoucími svá stáda dalekými pastvinami.
-
Zobrazení: 1977
Video obsahuje herbář 147 nejznámějších léčivých rostlin rostoucích na území ČR. Rostliny jsou seřazeny abecedně. Video má 178 minut, takže je jen pro nadšence, kteří se opravdu bylinkám chtějí věnovat a myslí to vážně. Ve videu můžete vidět tyto rostliny: aloe pravá, bez chebdí, benedikt lékařský, bělotrn kulatohlavý, borůvka černá, brčál menší, brutnák lékařský, bukvice lékařská, celík zlatobýl, čekanka obecná, černohlaávek obecný, černucha damašská, česnáček lékařský, česnek medvědí, čistec lesní, divizna sápovitá, divizna velkokvětá, dobromysl obecná, drchnička rolní, fenykl obecný, hadinec obecný, heřmánek pravý, hluchavka bílá, chmel otáčivý, chrastavec rolní, crhpa modrá, jahodník obecný, jarmanka vyšší, jehlice trnitá, jestřabina lékařská, jetel uční, jetel plazivý, jitrocel kopinatý, jitrocel větší, jmelí bílé, jakost smrdutý, karbinec evropský, kerblík lesní, kmín kořenný, kokoška pastuší tobolka, komonice lékařská, konopí seté, konopice pýřitá, kontryhel pastivnný, kopřiva dvoudomá, koriandr setý, kostival lékařský, kozinec sladkolistý, kozlík lékařský, kručinka barvířská, krtičník hlíznatý, kuklík městský, kyprej vrbice, levandule lékařská, lékořice lysá, libeček lékařský, lichořeřišnice větší, lnice květel, lopuch menší, lopuch plstnatý, lopuch větší, máčka ladní, mák setý, mák lvčí, máta dlouholistá, máta huňatá, máta peprná, máta klasnatá, mateřídouška vejčitá, meduňka lékařská, měrnice černá, měsíček lékařský, mochna husí, mochna nátržník, mochna stříbrná, mydlice lékařská, náprstník červený, oman pravý, ostropes trubil, ostropestřed mariánský, pampeliška lékařská, parcha saflorovitá, pcháč oset, pelyněk brotan, pelyněk černobýl, pelyněk pravý, peťour maloúborný, pilát lékařský, pivoňka lékařská, plicník tmavý, podběl lékařský, pohanak obecná, popenec břečťanovitý, proskurník lékařský, prvosenka jarní, přeslička rolní, ptačinec prostřední, pupalka dvouletá, pupava bezlodyžná, puškkvorec lékařský, rdesno blešník, rdesno červivec, rdesno peprník, routa vonná, rozchodník prudký, rozchodník velký, rozrazil lékařský, řebříček obecný, řepík lékařský, řimbaba obecná, sadec konopáč, saturejka horská, sedmikráska obecná, silenka nadmutá, sléz lesní, sléz přehlížený, smil písečný, srdečník obecný, svízel syřišťový, šalvěj lékařská, šalvěj přeslenitá, šišák bajkalský, štětka planá, tužebník jilmový, tolice vojtěška, tolita lékařská, topolovka růžová, toten lékařský, truskavec ptačí, třezalka tečkovaná, turanka kanadská, tymián obecný, úročník bolhoj, violka vonná (fialka), vlaštovičník větší, vratič obecný, vrbina penízková, vrbovka žláznatá, vřes obecný, yzop lékařský, zeměžluč okolíkatá, zemědým lékařský.
-
Zobrazení: 975
Simona Tancerová-Berková vypráví o tom, jak se dostala k natáčení pořadu Kouzelné bylinky nebo třeba o tom, které léčivé rostliny má ráda. Zmiňuje se také kde studovala a co jí dal třeba pobyt v Austrálii.
-
Zobrazení: 730
Animovaný příběh komentovaný Markem Ebenem o muži, který začal na neúrodné zemi sázet stromy a tím z ní udělal krásné místo na zemi, kam se s radostí přestěhovali další lidé.
-
Zobrazení: 2232
Devatero kvítí - řepík, meduňka, mateřídouška, máta, lípa, bez, třezalka, dobromysl (oregano), sedmikráska, maliník, ostružiník, jahodník
Vesnická bylinkářka Vanda Vrlová vypráví o devateru kvítí a jeho využití v léčbě lidí v pořadu FOLKLORIKA. Do devatera patří tyto rostliny: řepík, meduňka, mateřídouška, máta, květ lípy, květ bezu černého, třezalka, dobromysl (oregano), sedmikráska, macerovaný list maliníku, macerovaný list ostružiníku, macerovaný list jahodníku. Léčivým bylinám říká ve videu intimně "zelninky" :) Video je natočené na valašsku v okolí Rožnava pod Radhoštěm. Bylinkářka také vypráví o historii bylinkářství a o dobách, kdy bylinkaření bylo považování za "tmářství" tj. něco jako šarlatánství nebo čarodějnictví. Zmiňuje se také jak získávala zkušenosti od starých "babek kořenářek". Ve videu dále demonstruje jak se dělá fermentace a co to vlastně je. Dále se zmiňuje o tom, jak uklidňuje sběr bylin v přírodě a jaké pozitivní emoce přitom vznikají. Vanda Vrlová popisuje mateřídoušku a její sběr jako kultovní záležitost.
Stránka obsahující seznam devatera kvítí a účinky devatera na zdraví je zde. Video patří k mým oblíbeným, protože přirozenou formou ukazuje jak opravdu vypadá nebo má vypadat klasické vesnické bylinkaření.
-
Zobrazení: 1182
Pavel Váňa zemřel 3.6.2012. Poslední video, které s ním bylo natočeno o bylinách bylo na jaře 2011 a vy se na něj můžete podívat zde. Na začátku videa můžete vidět další bylinkářskou legendu, kterou je Bohumil Jukl, který povídá o pampelišce. Ve videu vidíte i další osoby, kterými je farmaceutický botanik prof. RNDr. Luděk Jahodář, PhD., ad. Ve druhé třetině se můžete podívat do expozice českého farmaceutického muzea na zámku Kuks. Muzeum založil prof. RNDr. Josef Rusek, DrSc. (je také k vidění ve videu). Pavel Váňa ve videu mluví o těchto bylinách: růže keltská, vrbka úzkolistá, lnice květel, řepík lékařský a len (lněné semínko). Dovoluji si mírně poopravit pana Jukla. "Rourka" pampelišky vedoucí ke květu spíše než stonek nazýváme stvol.
-
Zobrazení: 1284
Video se věnuje těmto rostlinám, které lze pěstovat i na území ČR: maralí kořen ( = parcha, leuzea), vitánie snodárná (ašvaganda), pupečník (gotukola), kalisie. Ve videu popisuje také bylinkář Pavel Váňa účinky rakytníku řešetlákového a rakytníkového oleje. Ve videu je Pavel Váňa (bylinkář) a Jiří Bajer (zahradník). Pupečník (gotukolu) v zimě odklízíme do vyhřívaného skleníku nebo na okno do pokoje. Pupečník nezvládá venkovní přezimování, stejně jako kalisie vonná, která je účinná snad na 100 memocí vč. podpory při léčbě rakoviny. Kalisii vonnou můžete koupit za 50 Kč na www.MojeZiveBylinky.cz
-
Zobrazení: 907
3.6.2012 došlo k velmi smutné události, kdy zemřel na rakovinu bylinář Pavel Váňa. Jde o léčitele, který poradil léčbu houbami, bylinami, keři i stromy stovkám lidí a tím jim pomohl. Miloval louky, lesy a ... lidi. Pavel Váňa spolupracoval celé roky s českou televizí, kdy byl zachycen např. v pořadech "Přidej se" nebo "Sama doma." Ve videu se mluví o těchto rostlinách: houba choroš sírovec, tužebník, vrbovka úzkolistá, pampeliška, oman pravý, bukvice, janovec metlatý.
-
Zobrazení: 1306
Bylinář Pavel povídá o léčivých houbách: penízovka sametonohá, outkovka pestrá, ohňovec obecný a sírovec žlutooranžový. Ve videu Pavel Váňa v listnatém lese také popisuje, jak získat kůru z dubu, abychom se příliš nenadřeli. Na dubech můžeme vidět duběnky, které také využíváme k léčebným účelům. Vánoční borovici nevyhazujte a schovejte si jehličí na výrobu čaje. Pryskyřici z borovice využijte na léčbu masti proti bolesti, otokům a na tzv. krtice - boule na krku. Dále se věnuje pryskyřici z modřínu, která je účinná na bolest zubů. Dále se poměrně obsáhle věnuje jmelí bílému - vysvětluje která část jmelí je jedovatá a jaké účinky má jmelí na lidské zdraví. Popisuje, jak šišticemi z olše uzdravil psa s chronickými průjmy a jak jmelím uzdravil epilepsii psa. Jedovatý břečťan léčí zápal plic a těžké záněty dýchacích cest. V závěru videa se mluví o houbě jidášovo ucho, která roste na starém trouchnivějícím bezu černém.
-
Zobrazení: 840
Adriana Kašparová povídá o bylinách na různé zdravotní potíže a zůrazňuje vliv psychiky, stravy a pohybu na celkový stav zdraví. V reportáži se mluví o těchto rostlinách: růže, routa vonná, měsíček lékařský, pelyněk estragon (kozalec), ostružina (ostružiník), malina (maliník).
-
Zobrazení: 2096
Podzimní léčivé bylinky - pampeliška, kopřiva, lopuch, puškvorec, jitrocel, sedmikráska, kaštany, jeřabiny, rakytník, kostival, hloh, kozlík, jitrocel, echinacea
Aromaterapeutka Xenie Bodorík Pilíková povídá o účincích podzimních bylin na lidské zdraví. Video se věnuje následujícím rostlinám: pampeliška, kopřiva, lopuch, puškvorec, jitrocel, sedmikráska, kaštany, jeřabiny, rakytník, kostival (černý kořen), hloh, kozlík, echinaea (třapatka), rakytník, kurkuma, chmel. Ve videu je také mj. zmíněno ve které fázi měsíce (dorůstající, odrústající, úplněk, novoluní) sbíráme které byliny.
-
Zobrazení: 820
Ve videu povídá blogerka Michaela Makulová o sběru bylin rostoucích na louce nebo u louky: řebříček, měsíček lékařský, planá růže (růže šípková), bez černý, máta, jitrocel, šalvěj, lípa.
-
Zobrazení: 750
Semínkovnu vymyslela botanička Klára Hrdá. Po celé české republice je řada poboček se semínky jak u lidí, tak např. v knihovnách měst a obcí. Na těch všech místech si semínka můžete vyměnit. Detaily o semínkovně jsou na www.seminkovny.cz
-
Zobrazení: 816
Ve videu s Mílou Hilgertovou můžete vidět tyto rostliny: silenka, šalvěj, komonice, lnice, trávy, chrastavec, řebříček, vlčí mák, luční chrpa, kopretina, šťovík, čičorka, střemcha, břečťan. Dále se dozvíte jak uchovat čerstvě nasbírané rostliny, aby vám dlouho vydržely ve váze a také jak dostat krásné květiny z louky na vaši zahradu pomocí květinových semenných směsí. Povídání se okrajově věnuje i novému trendu, kterým jsou lučních květiny do svatební kytice na svatbu.
-
Zobrazení: 800
Herečka Iva Hüttnerová vypráví o své vlastní zahráce a o pěstování rostlin a bylin v ní bez chemie. Ve videu také padla zmínka jak poznat dobrá semena od těch, která zřejmě nevyraší. Herečka se v povídání hodně věnuje přírodnímu hnojení pomocí kopřirové jíchy, slupek od banánů, vody z vařených vajíček nebo vody z omytého masa. Dále se můžete dozvědět jak se bez chemie zbavit škůdců nebo jim mimořádně znepříjemnit život zasezením konopí, přilákáním berušek nebo pozváním žáby k zahradnímu jezírku. Mšice nepůjdou do květináče, pokud do něj zapíchnete zápalku. Sirka obsahuje totiš síru, kterou mšice ucítí z rostliny a vyhnou se jí. Poslední rada je jak se zbavit slimáků pomocí živé žáby v jezírku nebo piva.
-
Zobrazení: 791
Ve videu povídá zahraniční novinářka "květožroutka" Jana Vlková o jedlých bylinkách, které můžeme přidávat nejen třeba do bylinkových másel, ale např. i do šejků (pití). Ve videu jsou zmíněny tyto byliny: kopřiva, prvosenka, sedmikráska, fialka, pampeliška, čekanka, bršlice kozí noha, kozlíček polní. Všechny jedlé byliny rostoucí v ČR jsou zde. Rostliny vhodné do bylinkových salátů jsou zde.
-
Zobrazení: 764
Video se zahradnicí o tom, jaké rostliny můžeme sázet a pěstovat v truhlících a jak se vyhnout zmrznutí rostlinek. Ve videu se mluví o těchto rostlinách: primule, macešky, ad. Stránka se věnuje také zálivce a hnojení jarních rostlin ve truhlících. Dozvíte se také, jestli dávat do jednoho truhlíku jen jednu rostlinu nebo jestli je kombinovat a případně jak.
-
Zobrazení: 854
Zahradník Martin Spousta mluví o pěstování zeleniny a bylin od semínka po dospělou rostlinu. Video se věnuje těmto rostlinám: petžel, koriandr, kopr, celer, kapusta, mangold, ad. Ve videu je zdůrazněno, že aby rostlina začala růst potřebuje teplo, světlo a hlavně vlhko. Ideální je tedy nějaký pařeník nebo alespoň nádobu se semínky zakrýt igelitovým sáčkem či skleněným příklopem (prevence přesušek). Zahradník také zmiňuje jaké nádoby jsou vhodné na předpěstování rostlin (využití rašelinových květináčků). V záznamu se můžete dozvědět i zajímavé informace týkající se pěstování dýní a jejich specifik proti jiným běžným rostlinám (nároky na kompost nebo kvalitní půdu atd.).
-
Zobrazení: 936
Video pojednává o tom, jak byla posuzována zázračná moc bylin a bylinářů v minulosti valašského venkova a jakou roli sehrávají léčivé rostliny dnes; od bylinných čajů po bylinné lázně. Příběh o sepětí člověka s přírodou. Ve videu hovoří Jaroslav Mikšánek, který skromě říká, že se nepovažuje za bylinkáře. Ve videu se hovoří o těchto bylinách: plicník, meduňka, dobromysl (oregano), jahodník, borovice, mateřídouška, petrklíč, pampeliška, levandule, lesní jahody, topol, bříza,
Ve videu můžete vidět i bylinkářku Vandu Vrlovou, která pracovala ve valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jako průvodkyně. Video o devateru kvítí s Vandou Vrlovou zde. Dále je k vidění léčitel Radomír Wojnar. Poslední jmenovaný zajímavým způsobem povídá o tom, jak byla léčba bylinami za komunismu omezená a jakými kličkami bylináři např. v lázních léčili lidi.
Poměrně vtipná část videa je ta, kdy Vanda Vrlová řeže bylinky velmi obratně řezačkou na papír (9:30 minuta videa).
-
Zobrazení: 1072
Mgr. Jarmila Podhorná z Naděje popisuje jak se dostala k bylinám a ukazuje svou bylinkovou zahradu a rostliny, které v ní rostou. Ve videu jsou zmíněny tyto rostliny: jinan dvoulaločný, řimbaba, bazalka posvátná, echinacea, kozinec blanitý, vitánie snodárná (indický ženšen), gotu-kola, kotvičník zemní, kustovnice. Své pozitivní názory o činnosti Mgr. Podhorné vyjádřil ve videu z roku 2009 také starosta Brodku u Konice a dále bylinkář Josef Zentrich.
-
Zobrazení: 1268
Česnek medvědí VIDEO - účinky, výrobky z byliny, pěstování, zajímavosti, proč se mu říká "medvědí", sběr, zpracování, uchování, jak si ho nesplést s konvalinkou
(natočil MUDr. Zbyněk Mlčoch - jaro 2018)
-
Zobrazení: 746
Kopřiva dvoudomá VIDEO - účinky, využití, použití, proč pálí, zajímavosti (kolik let přežije semínko, kopřiva a sex, ...), zpracování a uchování (sušení, jídla, sirup, med), kopřiva pro hnojení - kopřivová jícha jako excelentní hnojivo pro byliny i pokojové rostliny. (natočil MUDr. Zbyněk Mlčoch - jaro 2018)
-
Zobrazení: 778
Bez černý a bezinky VIDEO - účinky na zdraví, co sbíráme a co z něj vyrábíme, zajímavosti, pověry a proč je potřeba dát si pozor na bez chebdí. (natočil MUDr. Zbyněk Mlčoch - jaro 2018)
-
Zobrazení: 974