Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.35 (43 hlasů)
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (3 hlasů)

bylinky lze pestovat temer kdekolivNejen zahrádkáři touží po vlastní zahrádce, kde by si mohli pěstovat různé odrůdy bylinek – není totiž nic lepšího než oběd dochucený čerstvě utrženou petrželí, koriandrem či pažitkou. Překážkou ale může být nedostatek prostoru na vlastní záhonek. Dnes už však existuje celá řada možností, jak si můžete vytvořit bylinkovou zahrádku na balkoně nebo přímo u sebe doma.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (4 hlasů)

jak si zaridit okrasnou zahraduPokud uvažujete o založení okrasné rostliny, možná se ptáte, co všechno je třeba zohlednit. Zaměřit byste se měli na nejen na vybavení a potřebné materiály, ale také na prostředí a podmínky. Dobře zvážit byste pochopitelně měli i výběr rostlin a finanční stránku. 

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (6 hlasů)

nemate zahradu bylinky muzete pestovat i na balkone 1Asi se shodneme, že není nad čerstvé bylinky. Bohužel ne každý má možnost pěstovat je na zahrádce, a často tak spoléháme na ty sušené. Pokud je však součástí vašeho bytu balkon či prosluněný parapet, bylinky můžete pěstovat i v domácích podmínkách. V dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.07 (28 hlasů)

kdy vysevat byliny bylinky v roce 2020 podle faze mesice dorustajici couvajici mesicTeorii o tom, že by se měly rostliny vysévat ve fázi dorůstajícího měsíce jsem příliš nevěřil. Až do doby, než jsem začal s pěstováním mandloně sladké. Ve fázi dorůstajícího měsíce se uchytily skoro všechny pecky a ve fázi ubývajícího měsíce se neuchytila žádná. Přitom postup přípravy pecek byl zcela stejný, vč. stejného substrátu, teplot, vlhkostí atd.. Takže platí, že všechno se vším souvisí. V příloze tohoto příspěvku vkládám několik stránek z kalendáře krásné paní, kde je uvedeno ve kterých dnech měsíců by se měl dělat výsev rostlin a tím začít jejich pěstování. Lunární kalendář online 2020 zde.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.48 (71 hlasů)

Jak pěstovat řepík zemina světlo umísění hnojení přezimování zazimováníŘepík (latinsky agrimonia, anglicky agrimony) je kosmopoliní druh, kterému se daří v teplejších místech. Snáší i polostín a je odolný proti suchu. Roste i na chudých půdách. Je to vytrvalá, až jeden metr vysoká bylina s krátkým, dřevnatým oddenkem. Lodyha je přímá a někdy také větvená, je chlupatá a olistěná jen v dolnt části. Žluté květy jsou velké asi centimetr a jsou uspořádány v hroznech. Kvete od června do září. Rostlina patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Rod řepík je značně rozsáhlý a již Linné rozlišoval několik desítek druhů řepíku. Musíme tedy upřesnit, že nať, určenou pro lékařské použtití sbíráme z druhů Agrimonia eupatoria subsp. eupatoria (řepík lěkařský) a Agrimonia procera Walls (řepík vonný).

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.36 (14 hlasů)

Jak pěstovat vachtu trojlistouVachta třílistá (latinsky Menyanthes trifoliata, anglicky bogbean) - tato bažinná vytrvalá rostlina je charakteristická svými trojčetnými listy. Je to lysá, až 30 cm vysoká rostlina s plazivým, větveným a článkovaným oddenkem a bezlistými kvetoudmi stvoly. Listy vyrostají přímo z oddenku na dlouhých řapících, jsou trojčetné. Má výrazně ozdobně květy, vynlstajíci z paždí malých listen-o, které jsou uspořádány v hroznech. Jejich pětidílně nálevkovité koruny mají zabarvenť kolísajíci od bíié k naružovělě nebo naíialovělě barvě. Plod je vejčitě okrouhlá tobolka. Kvete od května do června.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.56 (18 hlasů)

Jak pěstovat zaměžluč ze semínka zemina světlo umístění rozmnožováníZeměžluč lékařská (latinsky Centaurium erythraea, anglicky centaury) je prastará léčivá rostlina, kterou lidé používali již ve středověku. Literatura sice uvádí, že roste na lesních mýtinkách, na mezích a stráních, ale jejích přirozených porostů nestále ubývá. A proto si zaslouží pozornosti pěstitelů léčivých rostlin. Je to jednoletá nebo dvouletá rostlina, která má 20 - 50 cm vysokou lodyhu. Lodyha se v horní části vidlicovitě rozvětvuje. Listy v přízemní růžici jsou stopkaté, kopinaté. Květy jsou červenorůžové. Rostlina patří do čeledi hořcovitých (Gentianadeae). Droga obsahuje především glykosidicky vázané hořčiny. Používá se jako amarum a digestivum.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.46 (13 hlasů)

Jaké byliny by neměly chybět v žádné zahradě?Když se zeptáte bylinkáře jaké by doporučil byliny na zahrdu - takové ty, které by fakt měl mít každý, asi se nedočkáte jednotné odpovědi. Na této stránce se dočtete výpis těch základních léčivých rostlin na bězné zdravotní neduhy od angíny přes kašel až po zkažený žaludek.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.44 (34 hlasů)

Jak pěstovat pelyněk pravý zemina světlo umístění hnojení přezimování zazimování sběrPelyněk pravý (latinsky Artemisia absinthium, anglicky wormwood) roste na skalnatých stráních, podél potoků. Dává přednost vápenitým půdám. Je to bylina až polokeř, vyrůstající z několikahlavého oddenku, který vytváří trs lodyh a dosahuje výšky až jednoho metru. Lodyhy jsou šedě plstnaté. Také listy jsou šedé. Z paždí listů vyrůstají světle žluté květy. Kvete od června do srpna. Nejdůležitějšími obsahovými látkami jsou hořčiny.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.52 (42 hlasů)

Pelargonie sidonská pelargonium sidoides pěstování rozmnožování řízky řízkování zálivka zalévání stanoviště

Pelargonie (rozlišujeme až 250 druhů) neboli muškát neboli čapí nůsek se u našich předků stal oblíbenou rostlinou zejména pro svojí nenáročnost. Dobře snáší sucho i chladno a při minimální péči může být pěstován po mnoho roků. Nebylo venkovského stavení, na jehož oknech by chyběl muškát. Nebyly to pouze výše zmíněné, ale také původní přírodní druhy a jejich kříženci, které sice neohromí velkými květy, mají však listy různých tvarů a hlavně vůní. Dnes bohužel trochu pozapomenuté druhy tzv. vonných pelargonií by si jistě zasloužily návrat do našich okenních truhlíků a zahrad.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.48 (25 hlasů)

Jak pěstovat diviznu půda světlo umístění hnojení zalévání zálivkaDivizna velkokvětá (latinsky Verbascum thapsiforme Schrad, anglicky anglicky great mullein, common mullein) patří do čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae) asi všichni dobře známe. V prvním roce vyhání pouze přízemní ružici listů a ve druhém roce vyrůstá až 2 m vysoká lodyha. Žluté květy se objevují od května do září. V přírodě se s ní můžeme setkat na kamenitých svazích, na pasekách a podobných sušších místech. Z obsahových látek je třeba jmenovat především slizovité látky, dále saponiny, flavonoidy a žlutá barviva. Z toho lze usoudit i na její hlavní použití. Je to expektorans, tedy ulevuje při vykašlávání hlenů, které ředí.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.14 (14 hlasů)

Jak pěstovat medvědici substrát zálivka světlo rozmnožování hnojení hříženíMedvědice léčivá (anglicky bearberry) je po světě poměrně dosti rozšířená. Najdeme ji v Evropě, Asii i v Americe. Je to rostlina horská, u nás ji mdžeme nalézt ve vřesovitých a křovinatých porostech, předevšún na Slovensku, v Čechách je ale vzácná. V přírodě je to mimořádně odolná rostlina, která se dožívá až sta let. Je to trvalý, malý zelený keř s četnými, až 60 cm dlouhými větvičkami, které leží téměř na zemi a ty zase často zakořeňují hřížením. Tímto zptlsobem vytváří husté porosty. Listy z větviček opadávají po dvou letech. Jsou silné, kožovité, na větvičkách rostou střídavě a mají výraznou symetrickou nervaturu. Jsou celokrajné, za sucha snadno lámavě.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.48 (23 hlasů)

Jak pěstovat kozlík ze semínka substrát hlína hnojení světlo přezimování zazimováníKozlík lékařský - tato důležitá léčivá rostlina (ze které se mimochodem vyrábí valeriánské kapky, které asi každý zná) má silně aromatický oddenek, z něhož vyrůstají četné kořeny. Je to rostlina vytrvalá (trvalka). Má až 150 cm vysokou lodyhu se vstřícnými listy. Květy se na rostlině objevují ve druhém až třetím roce. Mají bledě růžovou barvu a jsou sestaveny do laty. Kvete od června do srpna.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (20 hlasů)

Jak pěstovat yzop substrát zálivka světlo umístění hnojení přezimování zazimováníYzop lékařský  je domácí ve Středozemí a ve střední Asii. U nás se pěstuje jako koření nebo jako lěčivá rostlina. Je to vytrvalá, bohatě větvená bylina. Dolni část lodyhy dřevnatí. Listy jsou skoro přisedlé, čárkovitě kopinaté. Z úžlabí honích listů vyrůstají květy. Celková výška rostliny je až 50 cm. Kvete od července do září. Podle barvy květů se ještě rozlišují ruzně formy. Rostlina patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.38 (26 hlasů)

Jak pěstovat jablečník substrát zálivka stanoviště přezimování zazimováníJablečník obecný (latinsky Marrubium vulgare, anglicky horehound) je vytrvalá rostlina (trvalka) z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Jeho výška je asi 60 cm. Má přímou, dutou, na průřezu čtyřhrannou lodyhu, která bývá zpravidla v horní části rozvětvená. Listy jsou vstřícně, vejčité, na líci měkce plstnaté, na rubu šedě až bíle plstnaté, na okraji vroubkovaně. V úžlabí horních listů vyrůstajf bělovlnaté květy. Rostlina kvete od června do září. Plod je lesklá tvrdka. U nás roste jen v teplých oblastech. Nať obsahuje silice, hořčiny, třísloviny a další látky. 

Číst dál...